Sık ve dolgun sakal erkekte daha güçlü ve etkileyici ifade sağlar. Ayrıca günümüzün moda anlayışında “sakallı erkek” görünüşü ön plandadır.

Ne yazık ki her erkek, uzatmak için uygun sıklıkta sakala sahip değildir.

Bunun 2 sebebi olabilir:

  1. Doğuştan gelen genetik faktörlerle seyrek sakallara sahip olabilir.
  2. Çeşitli hastalıklar ya da kazalar nedeni ile sakallarını kaybetmiş olabilir.

Her iki durumda da "sakal ekimi" arzu edilen sonucu sağlar.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi işlemi saç ekimine benzer. Yaklaşık 6-8 saat sürer.

Saç ekiminde olduğu gibi işlemden önce kan örnekleri alınır ve gerekli testler yapılır. Ekim işlemi ameliyathanede, uzman doktor kontrolünde yapılır.

Önce ekim yapılacak kişi ve doktor sakal ekimi sınırlarını, yanak, boyun, çene, dudak hatlarını belirler ve çizer.

Bu çizime uygun olarak alımı planlanan saç grefti sayısı yaklaşık olarak belirlenir (2000-2500-3000 greft gibi..)

Çizim ve planlamadan sonra fotoğraf çekilir.

Ense bölgesindeki saçlar traş edilir ve saçların toplanacağı alan belirlenir. Önce “iğnesiz anestezi” ile bu alan uyuşturulur. Sonra FUE yöntemi ile saçlar tek tek toplanır. FUE yöntemi sayesinde saç grefti alınan bölgede herhangi bir iz kalmaz. Bu bölge çok hızlı iyileşir. Saç köklerinin toplanması sırasında kişi yüzüstü yatar. Bu işlem 2-3 saat sürer.

Saç kökleri toplandıktan sonra işleme yarım saat ara verilir. Bu arada yemek yemek ve tuvalete gitmek mümkündür. Ekim ekibi bu sırada alınan saçları gruplandırır ve düzenleyip ekim işlemine hazır hale getirir.

Sonra ekime geçilir. Bu sırada kişi sırtüstü yatar. Önce planlanan alan uyuşturulur ve saç köklerinin girebileceği çok küçük delikler açılır.

Alınan saç kökleri tek tek bu yuvalara yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 3 saat sürer.

Tüm saç kökleri yerleştirildikten sonra pansuman yapılır. Kişinin kullanacağı ilaçlar, losyon ve şampuan verilir. Bunları nasıl kullanacağı anlatılır.

Ertesi gün ense bölgesine pansuman yapılır.

Yabancı ülkeden ya da farklı şehirden gelen kişiler, pansumandan sonra geri dönebilir.

Sakal bölgesine ekilen saçların tamamı yaklaşık 1 aylık süre içinde dökülür. 3 ay içinde yeniden çıkmaya başlar. Son halini alması 1 seneyi bulacaktır.

Sakal ekiminden sonra hiçbir iz kalmaz. Kişi sakallarını istediği gibi şekillendirebilir (ilk 3 ay makine kullanılmaz, sadece makas kullanılır). Ekilen sakallar ömür boyu kalıcıdır.

İşlemden 1 hafta sonra günlük hayata ve iş hayatına dönmek mümkündür.

Sakal Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Yanak, dudak, boyun, çene gibi farklı alanlarda sakallar hep farklı yönde, farklı açılarla çıkar. Ekimin doğal görünmesi için bu açılara ve yönlere uygun deliklerin açılması gereklidir. Bunu da ancak konusunda deneyimli ve uzman bir hekim yapabilir.