Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç köklerini başınızın gür bir bölgesinden alınarak ince saçlı veya kel bir bölgeyi doldurmak için aktarıldığı bir ameliyat türüdür.

Bu işlem, 1950li yıllardan beri gerçekleştirilmektedir. Ancak son yıllarda teknikler çok değişti ve gelişti.

Bu işlem yeterli bir klinikte yapılmalıdır.

Saç Ekim Teknikleri

Doktorunuz saç ekimi için iki yöntemden birini seçecektir:

 • Foliküler ünite nakli (FUT)
 • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

FUT Saç Ekimi

FUT saç ekim yönteminde cerrah, başınızın arkasından 6-10 inçlik bir cilt şeridini çıkarır ve bölgedeki saç derisini kapatır ve hemen etrafındaki kıllarla gizler.

Daha sonra cerrahi ekip, çıkartılan kafa derisi şeridini, her biri birkaç kıl bulunan 500 veya 2.000 ince grefte ayırır. Aldığımız greft tipleri ve sayısı saç tipinize, kalitenize, renginize ve nakli yaptığımız alanın boyutuna bağlıdır.

FUT, Foliküler ünite nakli

FUT saç ekimi artık uygulamadığımız eski bir yöntemdir.

FUE Saç Ekimi

FUE saç ekim işleminde, cerrahi ekip önce saçınızı tıraş eder. Doktor daha sonra saç köklerini birer birer alır. Bu bölge herhangi bir iz kalmadan iyileşecektir.
Bu noktadan sonra, her iki işlem de aynıdır.

Greftleri hazırladıktan sonra, cerrah saçın nakledileceği bölgeyi temizler ve uyuşturur. Neşter veya iğne ile delikler veya yarıklar oluşturur. Yarıklar planlanan saç üzerinde ve doğal saç yönlerinize uygun oalrak açılır.
Her greft deliklerden birine yavaşça yerleştirir.

Tüm greftler uygun yuvalara tek tek yerleştirilir.

Tekli greftler ön saç çizgisine, çoklu greftler daha arka taraflara ekilerek doğal görünüm elde edilmeye çalışılır.

FUE, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu İllustrasyon

Operasyon ne kadar sürüyor?

Nakil işleminin büyüklüğüne bağlı olarak, işlem yaklaşık 6 ila 8 saat sürer.

Bir operasyon yeterli olur mu?

Saçlarınız dökülmeye devam ediyorsa veya daha gür saç istiyorsanız, daha sonra başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

İkinci işlem ne zaman yapılabilir?

Birkaç gün sonra başka bir FUE saç ekimi yapabilirsiniz.

FUE saç ekim işleminin avantajları

 • Görünmez izler
 • İşlem sonrası minimal ağrı
 • Hızlı iyileşme
 • Doğal görünümlü bir saç çizgisi sağlar
 • Daha az komplikasyon riski
 • Daha az greft kaybı

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Cerrahi işlem olan saç ekiminden önce ve sonra, doktorunuz tarafından size açıklanmış olan ayrıntılara dikkat edildiğinde beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmazsınız.

Saç Ekimine Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Aspirin gibi kan sulandırıcılar, tüm gıda takviyeleri ve vitaminler saç ekiminden 1 hafta önce kesilmelidir. İşlemden önce 1 hafta ağrı kesici kullanmayınız. Almanız gereken ilaçlar, mevcut hastalıklarınız varsa bunları bize mutlaka önceden söyleyiniz.

* Bitki çayları, detox içecekleri gibi bitkisel içecek ve ürünleri son 1 haftada kullanmayınız.

 • İşlemden 5 gün önce alkol kullanımını bırakınız.
 • Saç ekiminden en az 1 hafta önce sigara kullanımı bırakınız. İşlemden sonra en az 2 hafta sigara içmeyiniz. Sigara greft kaybına sebep olur ve greftlerin tutma olasılığı azaltır.
 • Operasyona saçlar yıkanmış olarak geliniz.

  - Saçlara losyon, jöle, saç kremi gibi kimyasal ürünler sürmeyiniz.

 • Saçlarınızı kesmeyiniz. Birlikte muayene ve planlamadan sonra saçlarınızı biz keseceğiz.

  -Operasyon gününde önden düğmeli ya da fermuarlı rahat ve kolay giyilip çıkarılabilecek giysilerin giyiniz. Kazak, t-shirt tercih etmeyiniz.
  -Operasyona gelmeden önce hafif bir kahvaltı yapılması veya yemek yenilmesinde bir sakınca yoktur.
  -Hazırlık aşaması da dahil 6-9 saat süren bir saç ekim işleminden sonra eve/otele gidebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra, saç deriniz çok hassas ve duyarlı olabilir. Birkaç gün ağrı kesici almanız gerekebilir. Cerrahınız en az bir veya iki gün boyunca kafa derinize bandaj takmanıza izin verecektir. Ayrıca, birkaç gün boyunca almanız için size bir antibiyotik veya iltihap önleyici ilaç da verebilir. Çoğu kişi ameliyattan 2 ila 5 gün sonra işe dönebilir.

Ameliyattan sonraki 2 ila 3 hafta içinde, nakledilen saç dökülür, ancak birkaç ay içinde tekrar uzamasını görmeye başlayacaksınız. Çoğu insan 6 ila 9 ay sonra yeni saç büyümesinin %60'ını görür. Bazı cerrahlar saç ekiminden sonra saç büyümesini iyileştirmek için saç büyüme ilacı minoksidil (Rogaine) reçete eder, ancak şart değildir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Saç ekimi işlemini takip eden 3 gün dinlenilmeli, yorucu ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.

 • İlk 3 gün saç ekimi alanının güneşle temasından kaçınmak gerekir. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa; yumuşak kumaştan yapılmış başınızı sıkmayacak bir şapka kullanılmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra donör ve nakil bölgelerine zarar gelmemesi için bol yakalı ya da düğmeli veya önden fermuarlı kıyafetler tercih edilmedir.
 • Bol su tüketilmelidir. ilk 3 gün boyunca çay, kahve ve sigara tüketilmemesi faydalı olacaktır.
 • Saç ekiminden sonra uyurken sırtüstü yatılmalı mümkünse boyun altına seyahat yastığı (rulo haline getirilmiş havlu) yerleştirilmelidir. Donör alanın üstüne yatabilirsiniz. Saç ekilen alanları koruyunuz ve yastık ile temas etmesine engel olunur. Tercihen sırtüstü ve baş kısmınız hafifçe yukarıda yatınız.
 • Operasyondan kaynaklanan ödemin daha çabuk geçmesi için başınızı olabildiğince dik tutmak yararlı olacaktır.
 • Saç ekimi işleminden sonra reçete ettiğimiz ve size verdiğimiz ilaçları, önerdiği losyon ve şampuanlar önerilen şekilde kullanılmalıdır.
 • Saç ekiminden sonraki gün donör alana pansuman yapılacak. Tüm ilaçları yanınızda getiriniz.
 • İlk yıkama durumunuza göre 2 veya 3. Gün yapılacaktır. İlk yıkamadan sonra 15 gün boyunca, her gün 1 kez olmak üzere tazyiksiz bol suyla yıkayınız.
 • Yıkama sırasında önce size verdiğimiz losyonu kafanıza tüm greftleri örtecek şekilde dökünüz. 10 dakika kabukların yumuşaması için bekleyiniz. Ardından şampuanı elinizde köpürterek kafanıza köpükleri döküp, saçlarınızı durulayınız. Sürtme hareketi yapmayınız.
 • Saç ekimini takip eden 10. günden sonra işlemden kaynaklanan kabukların dökülmüş olması gerekir. Dökülmeyen kabuklar varsa; yıkama sırasında masaj yardımıyla uzaklaştırabilirsiniz.
 • Donör alan 10-15 gün içinde tamamen iyileşecektir.
 • 1 ay saç spreyi ya da jöle kullanmayınız.
 • 15 gün spor ya da terletici faaliyetler yapmayınız. 15 günden sonra hafif spora başlayabilirsiniz. Toplu ya da kafaya temas gerektiren sporlar için en az 1 ay bekleyiniz.
 • 1. Ay sonra denize/havuza girebilirsiniz. En az 1 ay doğrudan güneş ışığına maruz kalmayınız, solaryuma girmeyiniz.
 • 1. Aydan itibaren sauna, spa, hamam serbesttir.
 • Ekilen saçlar ilk 1 ayda dökülecektir. 3. Aydan itibaren yeniden çıkmaya başlayacaktır. Tüm saçlarınızın çıkması 1-1.5 seneyi bulacaktır.
 • Ekimden 1 ay sonra saçlarınızı kestirebilirsiniz. İlk 3 ay saçlarınızı kestirirken makine kullanmayınız. Makas ile kestiriniz. 3 aydan sonra makine de kullanılabilir.

Türkiye'de Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekiminin fiyatı büyük ölçüde nakledilen saç miktarına, işlemi yapan ekibin deneyimine ve işlemin yapıldığı kliniğin kalitesine bağlıdır. Çoğu sigorta poliçesi tedaviyi kapsamamaktadır.

Türkiye'de saç ekimi konusunda uzman ve deneyimli tıbbi ekibe sahibiz. Tüm FUE teknik saç nakli tedavileri İstanbul'un merkezinde modern ve prestijli bir klinikte uygulamaktayız.

%100 memnuniyet garantisi ile, şaşırtıcı ve hızlı sonuçlar veren en etkili prosedürü sunuyoruz. Her şey dahil saç ekim paketlerimizi incelemenizi öneririz.

Saç Ekiminin Yan Etkileri

Çok az ihtimal olmakla birlikte tüm ameliyatlarda olduğu gibi, operasyon sürecinde kanama ve enfeksiyon gibi bazı riskler vardır. Aynı zamanda yara izi ve doğal olmayan yeni saç büyümesi olasılığı da vardır.

Yeni saçlar uzamaya başladığında, bazı hastalarda, folikülit denilen saç köklerinin iltihabı veya enfeksiyonu gelişir. Antibiyotikler ve kompresler bu sorunu çözebilir. Şok kaybı denilen yeni saç bölgesinin bazı orijinal saçlarını birden kaybetmek de mümkündür. Ancak çoğu zaman kalıcı değildir.

Doktorunuzla bu riskler ve operasyonun başarı ihtimalleri hakkında konuşun. Sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermenizde yardımcı olabilir.

Saç ekimi için kimler iyi birer adaydır?

Her ne kadar saç ekiminin popülaritesi gittikçe artsa da gittikçe daha fazla insan kellik ve ön saç çizgisi sorununu saç ekimiyle çözme yoluna gitse de gerçek şu ki; saç ekimi operasyonu için iyi bir aday olmak için saç dökülmesinden daha fazla önkoşul var.
Kellikten kurtulma isteği elbette önemli bir sebep, ancak cerrahın ve hastaların bunun doğru işlem olduğundan emin olmak için akılda tutmaları gereken gereken başka unsurlar da var.

Adayları etkileyebilecek kilit unsurlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Yaş
 • Saç dökülmesi tipi
 • Saç dökülmesi değerlendirmesi
 • Genel sağlık durumunuz
 • Saç tipi

Saç Nakli Üzerinde Yaşınızın Etkileri

Saç ekimi için yaş sınırı olmamasına rağmen, en iyi adaylar 30 yaşın üzerinde olanlardır.

Bazı adaylar saçlarını çok küçük yaşta kaybetmeye başlayabilir ve mümkün olan en kısa sürede tedavi görmek isteyebilirler. Ancak ekimden sonra saçlar dökülmeye devam edebilir ve ileride bir seans daha gerekebilir.

Saç dökülmesi tipi

Erkeklerde veya kadınlarda saç ekimi için en iyi adaylar erkek tipi saç dökülmesinden muzdarip olanlardır. Bu, kafa derisinin belirli alanlarını etkileyen (genellikle tepe ve ön bölgeler) genetik bir durumdur. Kafanın diğer bölgelerindeki saç kökleri ise güçlü ve sağlıklıdır. Bu sağlıklı saçlar, ekim için çok iyi verici olurlar.

Saç dökülmesinin değerlendirilmesi

Hastalardaki saç dökülmesinin derecesi ve nakli için mevcut olan sağlıklı saç miktarı, bu kişiyi iyi bir aday yapmakta önemli bir rol oynayacaktır. Saç derisinin bir bölgesinden etkilenen bölgelere saç aktarmak için, iyi ve sağlıklı saç köklerinin kaynağı olmalıdır.
Saç dökülmesinin seviyesini, donör alanın kalitesini ve ekilebilecek greft sayısını değerlendirerek iyi bir aday olup olmadığınızı belirlemek, saç ekim işleminin önemli bir parçasıdır.

Saç ekiminde genel sağlık durumunuzun önemi

Saç ekimi cerrahi bir işlem olduğundan, iyi bir aday olmak için genel olarak sağlıklı olmalısınız. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı bir diyet yemek, kendinize özen göstermek ve iyi bir yaşam tarzı seçimi yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek önemlidir.
Ayrıca, herhangi bir kronik (uzun süreli) sağlık probleminden mustaripseniz, işlem öncesi mutlaka belirtmelisiniz.

Saç tipi saç ekimini etkiler mi?

İlginçtir ki, sahip olduğunuz saç tipi de bir fark yaratabilir. Her saç tipinde saç ekimi yapmak mümkün olsa da saçınız ne kadar kalın olursa, kel bölgeleri o kadar iyi kapatır. Benzer şekilde, kıvırcık veya dalgalı saçlar kellikten etkilenen bölgelerde daha iyi bir kapanma sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonu ne kadar sürer?

İşlem transfer (nakil) edilen greft sayısına ve tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 6-8 saat arasında sürmektedir. Operasyonun ilk aşaması greftlerin toplanmasından ibarettir. Maksimum sayıda greft toplandıktan sonra, ekibimiz ikinci aşamanın hazırlığını için ara verir.

Saç ekimi genel anestezi ya da lokal anestezi ile mi yapılır?

FUE saç nakli için lokal anestezi ve hafif sedasyon yeterlidir. Lokal anestezi iğnesiz enjeksiyonla başlar. İlk uyuşma elde edildiğinde, iğnelerle daha fazla lokal anestezik enjekte edilir.

İşlem Öncesinde saçımı kesmek zorunda mıyım?

Saçınızı kesebilirsiniz ama biz işlem öncesinde saç stilinizi, saçınızın yönünü ve yoğunluğunu görmeyi tercih ederiz. Bu nedenle saç kesimini bize bırakmanız daha iyi olur.

İşlem öncesinde Regaine veya Finasteride kullanmayı durdurmalı mıyım?

Bu ilaçlar saç köklerinin kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. İsterseniz kullanabilirsiniz ancak gerekli değildir.

Operasyon öncesi Aspirin almayı bırakmalıyım?

Operasyondan en az 7 gün önce aspirin, bitkisel çay, vitamin ve her türlü besin takviyesini almayı bırakmalısınız. Çünkü hepsinin kanı inceltme potansiyeli var ve bu ameliyatı sizin ve bizim için daha zor hale getiriyor.

Alkol tüketimiyle ilgili düzenlemeler nedir? Operasyondan önce veya sonra alkol içebilir miyim?

Daha fazla kanamayı önlemek için operasyondan 3 gün önce alkol tüketimini durdurmakta yarar vardır. Alkol kullanımı ameliyattan 2 hafta sonra serbesttir.

Sigaranın saç ekimine etkisi var mı?

Bir sigara, saç köklerinin kan dolaşımını en az 24 saat engeller. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 15 günde, saç taşıyan cildin kan dolaşımı, nakledilen saç köklerinin hayatta kalması için çok önemlidir. Bu nedenle operasyondan 1 hafta önce sigarayı bırakmanızı ve operasyondan en az bir ay sonra sigara içmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu öneriler hayatta kalan saç köklerinin sayısını artırmak ve daha iyi bir sonuç almak içindir. Ne kadar çok sigara içerseniz, daha az sayıda saç kökü hayatta kalır.

Çok sayıda ilaç alıyorum. Operasyondan önce bunları bırakmalı mıyım? Ne kadar önce?

Lütfen operasyon tarihini belirlemeden önce bunu bize sorunuz.

Saç ekimi yaptırmak için belirli bir yaş var mı?

Hayır. Bununla birlikte en iyi adaylar 30 yaşın üzerinde olanlardır.

Saç ekiminden sonraki iyileşme süresi nedir?

Operasyondan sonra gece dinlenmenizi tavsiye ederiz. Ertesi gün, donör bölgedeki pansumanı açarız. Hastaların çoğu, pansuman değişiminden sonra günü dışarıda geçirirler. Ama iyileşmek için kendine biraz zaman tanımanız daha iyi olur. Lütfen bunun bir operasyon olduğunu ve tam iyileşme için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hastalarımızın çoğu operasyondan 7 gün sonra işe döner.

İşlemin sonuçlarını ne zaman göreceğim?

Nakledilen tüm saçlar ameliyatı takip eden bir ay içinde dökülecektir. Nakledilen bölgeye bağlı olarak 3-6 ay içinde yeniden büyümeye başlayacaktırlar. Nihai sonucu ise bir yılda göreceksiniz.

İşleme ilişkin bir garanti var mı?

Elbette. Sonuçtan memnun kalmazsanız, işlemi tekrarlayabiliriz.

Ancak bu garanti çok sayıda greft gerektiren hastalar ve zamanla mevcut saçlarını kaybeden hastalar için geçerli değildir. Bu hastalar, daha iyi sonuç almak için sonraki yıllarda ikinci bir operasyona ihtiyaç duyabilir.

Ben ülke dışında yaşıyorum. Seyahat masraflarını ödüyor musunuz?

Hayır. Ancak buradaki tüm transferler tarafımızdan sağlanmaktadır. Lütfen yurt dışından gelecek hastalarımız için hazırladığımız saç ekimi paketlerimizi inceleyiniz.

Hastalara işlem sonrası için bir otel odası sağlıyor musunuz? Kaç gece?

Evet. Bir gece önce ve bir gece sonra yapılan konaklamalar temel saç ekimi operasyonu için yeterlidir (2 gece). Ancak ilk saç yıkama işleminin bizim tarafımızdan yapılmasını tercih ediyorsanız, 2 gece daha kalmalısınız (3 gece).

İşlemden sonra işe ne zaman geri dönebilirim?

7-10 gün

İşlemden sonra herhangi bir morarma olacak mı?

Ameliyat sonrası hastaların çoğunda neredeyse hiç morarma ve şişlik olmaz. Ancak hassas ve ince cilde sahip hastalarda biraz morarma olabilir. Yaklaşık 5-7 gün sürer.

Bir yara izi olacak mı ve nakil ne kadar zaman sonra iz görünür olacak?

Herhangi bir yara izi olmayacak. Donör alan ve alıcı alan yara izi olmadan iyileşir.

Nakledilen tüm saçların dökülüp tekrar uzayacağını duydum.

Evet. Operasyondan bir ay sonra dökülürler ve 3-6 ay arasında büyürler.

Saç ekimden sonra Rogaine kullanabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Saç taşıyan ciltte kan dolaşımını artırır. Evet kullanabilirsiniz. Saça kan taşıyan ciltte kan dolaşımını artırır.

İşlemden sonra saçlarımı ne zaman kesebilirim?

Nakledilen saçları ameliyattan bir ay sonra kesebilirsiniz. İlk 3 ayda makas kullanmak çok önemlidir. Makineyi 3 ay sonra kullanabilirsiniz.

Başın diğer bölgelerinde saç kesimi için herhangi bir sınırlama yoktur.

Kaynaklar ve ileri okumalar: