Birçok doktor her beş kadından birinin, genellikle menopoz sonrası yaşlanma, hastalık veya hormonal değişikliklerden kaynaklı bir miktar saç dökülmesi ile karşılaşılacağını öne sürmektedir.

Saç Ekimi, Kadın Tipi Saç Dökülmesine Çözüm Mü?

Saç ekimi operasyonu, erkeklerin %90’ında saç dökülmesini kesin olarak tedavi ettiğinden, kadınlarda da böyle olduğu düşünülüyor..

Oysa kadın tipi saç dökülmesi ile erkeklerin durumu tam olarak aynı değil. Çok az sayıda kadında, saç ekimi yapılabilecek özelliklerde saç dökülmesi görülür.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadınların saçları erkeklerden farklı şekilde dökülür. Genel olarak erkeklerde karakteristik olarak görülen başın önü ve tepesindeki saç kaybına kıyasla, kadınlar yaygın saç dökülmesinden muzdariptir.

Saç ekimi operasyonlarında önemli bir nokta, ekilecek saç köklerinin olarak alındığı donör (verici) bölgedeki saçların sağlıklı olmasıdır. Eğer donör bölgedeki saç kökleri sağlıklı değilse, ekilecek saçlar da kısa süre içinde dökülecek ve saç ekimi işleminden beklenen çözüm elde edilemeyecektir.

Erkeklerde genellikle donör (verici) alanlar, başın yanlarından ve arkasındaki alanlardır. Erkeklerde başın yanları ve arkasındaki bölgede kalan saç kökleri genellikle sağlıklı iken kadın tipi saç dökülmesinde bu bölgelerdeki saçlar da başın diğer bölgelerindekiler gibi incelmiş olabilmektedir. Bu sebeple kadınlarda bu bölgelerden saç alınması mümkün olmayabilir.

Kadınlar da saç ekimi yaptırabilir mi?

Her ne kadar erkeklerdeki kadar yaygın olarak uygulanmasa da kadınlarda da saç dökülmesi tedavisi olarak saç nakli operasyonu uygulanabilir. Doğru teşhis ve tedavi için konusunda uzman doktorunuzun saç dökülme nedenleri ve tipini, iyi bir saç analizi yaparak tespit etmesi ve sizi yönlendirmesi gerekmektedir.

Saç analizinizin yapılması ve size en uygun tedavinin tespiti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saç kaybı nedir?

Saç fırçanızda ya da yastığınızda dökülen saçlarınızla karşılaşmanız mutlaka saç kaybından muzdarip olduğunuz anlamına gelmez.

Genellikle günde 50 ila 100 kadar saçımız dökülür. Saç dökülmesi doğal dengenin bir parçasıdır.

Bu denge bozulduğunda ve dökülen saçlarımızın yerine daha az yeni saçımız uzadığında saç kaybından bahsedebiliriz.

Saç kaybı saç dökülmesinden farklıdır. Tıp literatüründe saç kaybı Alopecia olarak adlandırılır.

Androgenetik alopesi, kadınlarda saç dökülmesinin en sık rastlanan nedenidir. Diğer hastalıklar arasında alopesi areata, telojen effluvium, sikatrisyel alopesi ve travmatik alopesiaz sayılabilir.

Androgenetik alopesi nedir?

Neredeyse her kadında eninde sonunda bir dereceye kadar kadın tipi saç dökülmesi görülür. Ergenliğin başlamasından sonra herhangi bir zamanda başlayabilir, ancak kadınlarda saç dökülmesi tipik olarak menopoz döneminde artma eğilimindedir. Risk, yaşla birlikte artmaktadır ve ailenin iki tarafında da saç dökülmesi geçmişi olan kadınlar için daha yüksektir.

Adından da anlaşılacağı gibi, androgenetik alopesi, normal erkek cinsel gelişimi için gerekli olan ve her iki cinsiyette önemli fonksiyonlara sahip olan androjen denilen hormonların üretimini içerir. Androjenler erkeklerde daha fazla, kadınlarda daha az düzeyde bulunur. Kadınlarda menapoz sonrasında kadınlık hormonları azaldığında, androjenlerin etkisi de göreceli olarak artar. Bu da saç dökülmesine sebep olabilir.

Ayrıca yumurtalık, hipofiz veya adrenal bezindeki androjen salgılayan bir tümör gibi altta yatan bir endokrin durumundan kadınlarda androje seviyeleri artabilir.

Her iki durumda da, alopesi muhtemelen androjen aktivitesinin artması ile ilişkilidir. Ancak erkeklerde androgenetik alopesi'nin aksine, kadınlarda androjenlerin kesin rolünü belirlemek zordur. Androjen salgılayan bir tümörün dahil olması ihtimaline karşın, belirgin saç dökülmesi olan kadınlarda androjen seviyelerini ölçmek önemlidir.

Her iki cinsiyette de, androgenetik alopesiden kaynaklanan saç dökülmesi, genetik olarak belirlenmiş bir anajenin azalması, saç telinin büyüme aşaması ve bir saçın dökülmesi ile yeni bir anajen fazın başlangıcı arasındaki sürenin uzaması nedeniyle meydana gelir.

Kadınlarda saç kaybı nasıl teşhis edilir?

Saç kaybı konusunda endişeleriniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktor, tıbbi bakımdan saç dökülmesi sorununuzu inceleyecek ve aşağıda listelediğimiz bazı soruların yanıtlarını arayacaktır:

 • Hangi ilaçları kullandığınız
 • Beslenme alışkanlıklarınız (protein saç büyümesi için önemlidir)
 • Stres seviyeniz
 • Saç kaybıyla ilgili aile geçmişiniz
 • Ne tür saç stillerine sahip olmak ve hangi saç bakım ürünlerini ve işlemlerini kullanmaya eğilimlisiniz
 • Saçınızı çekme alışkanlığınızın olup olmadığı (trichotillomania)

Bu bilgiler incelendikten sonra, doktorunuz aşağıdakiler de dahil bazı testler yapabilir:

 • Ne kadar saç döküleceğinin tespiti için hafifçe saçınızın çekilmesi
 • Vitamin ve mineral seviyelerini (D vitamini, B vitamini, çinko ve demir gibi) ve hormon seviyelerini (tiroid ve seks hormonları dahil) test etmek için kan testleri
 • Mikroskop altında kafa derisi muayenesi
 • Çok küçük bir doku parçasını çıkarmak ve incelemek için kafa derisi biyopsisi

Tüm bu testler ve bilgiler ışığında saç kaybı teşhisiniz ancak uzman hekim tarafından konulabilir ve böylece size uygun tedavi yöntemi belirlenebilecektir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Tedavi saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

 • Saç dökülmesinin hamilelik gibi stres veya hormonal değişikliklerden kaynaklandığı durumlarda, tedaviye gerek olmayabilir. Saç dökülmesinin bir süre sonra durması beklenir.
 • Saç dökülmesi, çok sıkı saç örgüleri, at kuyruğu gibi saç stillerinin veya bazı saç şekillendirme kimyasallarının kullanımından kaynaklanıyorsa; tedavi, hasara neden olan uygulamalara son vermeye bağlıdır.
 • Beslenme eksikliğinden dolayı, takviye almanız istenebilir. Örneğin günlük multivitamin ve 3-5 mg biotin almanız istenebilir.
 • Bazı ilaçlar, saç kaybı tipinize bağlı olarak tedavide kullanılabilir. İlaç tedavisi mutlaka uzman doktorunuzun teşhis ve yönlendirmesiyle kullanılmalıdır.
 • Saç ekimi operasyonu başka bir seçenektir.
 • Protein bakımından zengin plazma anlamına gelen PRP enjeksiyonu da saç büyümesini teşvik etmek için uygulanan yöntemler arasındadır.
 • Saç köklerini besleyen vitamin ve mineralleri içeren mezoterapi uygulamaları da sıklıkla kullanılır.

Kadınlar Saç Ekimine Nasıl Karar Verebilir?

Uzmanlara göre kadınların çok küçük bir kısmı saç nakli ameliyatı için uygun adaydır. Saç dökülmesi olan kadınların yaklaşık %2 ile %5'i bu tür işlemlerden faydalanabilmektedir.

Saç Ekimi kadınlarda hangi durumlarda uygundur?

 • Erkek tipi saç dökülmesine benzeyen saç dökülmeniz varsa (yanlar ve arkalar hariç tüm saç derisinde saç dökülmesi).
 • Ayrıca, traksiyon alopesi nedeniyle saçınızı kaybettiyseniz (kalıcı saç dökülmesine neden olan saç köklerinize çok fazla baskı yapan bir saç stilinden).
 • Kimyasal veya ateş yanığı veya trafik kazası gibi bir travma geçirdiyseniz.
 • Kalp problemleriniz veya hipertansiyonunuz yoksa.
 • Kronik şeker hastalığınız yoksa.

Kadın tipi saç dökülmesine kesin çözüm için saç ekimine karar verilmeden önce mutlaka hekiminizin iyi bir saç analizi yapması ve sizi doğru biçimde yönlendirmesi gereklidir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda da saç dökülmesinin tipine bağlı olarak saç nakli mümkündür. Doktorunuz iyi bir analizle saçınızın dökülme şeklini, sebeplerini ve saç ekiminin çözüm olup olmayacağını doğru bir analizle tespit etmesi gereklidir.

Kadınlarda da erkeklerdeki gibi ‘Fue yöntemi’ (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) ile saç ekimi yapılır. Bu yöntemde saçlar tek tek toplanır ve saçsız bölgeye kanal açılarak yerleştirilir.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kadınlar, uygulama öncesi hekimin de belirteceği şekilde kan sulandırıcı ilaçlardan ve alkolden uzak durmalıdır.

Saç ekimi konusunda uzman doktor ve ekibi gözetiminde yapılan uygulamalarla, saç ekiminin hangi alandan başlayıp nereye yönlendirileceği belirlenir. Belirlenen alan uygulama için hazırlanır ve nakil yapılacak olan alandan, özel iğneler yardımıyla saç köklerinin alınma işlemine geçilir.

Saç kökleri tek tek alınarak nakil yapılacak bölgeye ekilir. Saç ekiminin sonuçlarını sağlıklı biçimde görebilmek için ortalama 6 ay-1 yıl beklemek gerekecektir.

Saç Ekimi Sonrası

Operasyon sonrası ortalama 2 hafta içinde ekilen saçların dökülmesini bekleriz. Bundan 3 ay sonra ise saçlar yeniden çıkmaya başlar. Bu süreçte kullanmanız gereken birçok özel ürün vardır.

Saç ekimi sonrası kadınlar nelere dikkat etmeli?

Saç ekiminin ardından hastalar yılda bir kez doktor muayenesine gitmelidir. Gerekli görülürse saç ekimi tekrarlanabilir ve saçların döküldüğü bölgeler veya saç kaybı oluşan yeni alanlara uygulamak için erken önlem alınmalıdır.

Saç ekimi sonrası doktorunuzun önerdiği losyonların kullanılması önemlidir. Saçlarınızın durumuna göre bu ürünler 5 – 6 ay kullanıldıktan sonra normal şampuanlara geçiş yapılabilecektir.

Saç diplerine yapılacak rutin masajlar yeni dökülmelerin önüne geçmekte faydalıdır.

Hekiminiz size hangi ürünü kullanabileceğiniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiği hakkında destek verecektir.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatları

İster yurtiçi isterse yurtdışı olsun, hastalarımız saç ekimi kliniklerinden aldıkları fiyatların birbirinden farklı olduğunu belirtiyor ve bu fiyat farklılıklarının nedenlerini merak ediyor. Türkiye’de saç ekimi fiyatları her türlü sağlık hizmetinde olduğu gibi hizmetin niteliğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Saç ekimi operasyonunun hangi standartlar altında gerçekleştirildiği,kimler tarafından yapıldığı, kullanılan teknik ve tekniğin gerektirdiği ekipmanlar, ekipmanların ve kliniğin kalitesi, ekilen greft sayısı, operasyonu gerçekleştiren ekibin uzmanlığı gibi değişken parametreler saç ekimi fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Bu parametrelerin kalitesi arttıkça belirlenen fiyat da bundan etkilenmektedir. Sağlığımız söz konusu olduğunda mümkün olan en kaliteli hizmeti en uygun koşullarda almak da hakkımız. Bu sebeple saç ekimi operasyonu fiyatlarını öğrenebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

İşlem transfer (nakil) edilen greft sayısına ve tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak ortalama 6-8 saat arasında sürmektedir. Operasyonun ilk aşaması greftlerin toplanmasından ibarettir. Maksimum sayıda greft toplandıktan sonra, ekibimiz ikinci aşamanın hazırlığını için ara verir.

İşlem genel anestezi ya da lokal anestezi ile mi yapılır?

FUE saç nakli için lokal anestezi ve hafif sedasyon yeterlidir. Lokal anestezi iğnesiz enjeksiyonla başlar. İlk uyuşma elde edildiğinde, iğnelerle daha fazla lokal anestezik enjekte edilir.

İşlem Öncesinde saçımı kesmek zorunda mıyım?

Saçınızı kesebilirsiniz ama biz işlem öncesinde saç stilinizi, saçınızın yönünü ve yoğunluğunu görmeyi tercih ederiz. Bu nedenle saç kesimini bize bırakmanız daha iyi olur.

Saç nakli öncesinde Regaine veya Finasteride kullanmayı durdurmalı mıyım?

Bu ilaçlar saç köklerinin kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. İsterseniz kullanabilirsiniz ancak gerekli değildir.

İşlemden ne kadar önce Aspirin almayı bırakmalıyım?

Operasyondan en az 7 gün önce aspirin, bitkisel çay, vitamin ve her türlü besin takviyesini almayı bırakmalısınız. Çünkü hepsinin kanı inceltme potansiyeli var ve bu ameliyatı sizin ve bizim için daha zor hale getiriyor.

Saçlarımı ne zaman boyayabilirim? Önce ya da sonra?

Operasyondan 3 ay sonra.

Alkol tüketimiyle ilgili düzenlemeler nedir? Operasyondan önce veya sonra alkol içebilir miyim?

Daha fazla kanamayı önlemek için operasyondan 3 gün önce alkol tüketimini durdurmakta yarar vardır. Alkol kullanımı ameliyattan 2 hafta sonra serbesttir.

Sigara kullanımının saç nakline etkisi var mı?

Bir sigara, saç köklerinin kan dolaşımını en az 24 saat engeller. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 15 günde, saç taşıyan cildin kan dolaşımı, nakledilen saç köklerinin hayatta kalması için çok önemlidir. Bu nedenle operasyondan 1 hafta önce sigarayı bırakmanızı ve operasyondan en az bir ay sonra sigara içmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu öneriler hayatta kalan saç köklerinin sayısını artırmak ve daha iyi bir sonuç almak içindir. Ne kadar çok sigara içerseniz, daha az sayıda saç kökü hayatta kalır.

Çok sayıda ilaç alıyorum. Operasyondan önce bunları bırakmalı mıyım? Ne kadar önce?

Lütfen operasyon tarihini belirlemeden önce bunu bize sorunuz.

Saç ekimi yaptırmak için belirli bir yaş var mı?

Hayır. Bununla birlikte en iyi adaylar 30 yaşın üzerinde olanlardır.

Saç ekiminden sonraki iyileşme süresi nedir?

Operasyondan sonra gece dinlenmenizi tavsiye ederiz. Ertesi gün, donör bölgedeki pansumanı kaldırırız. Hastaların çoğu, pansuman değişiminden sonra günü dışarıda geçirirler. Ama iyileşmek için kendinize biraz zaman tanımanız daha iyi olur.
Lütfen bunun bir operasyon olduğunu ve tam iyileşme için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Hastalarımızın çoğu operasyondan 7 gün sonra işe döner.

İşlemin sonuçlarını ne zaman göreceğim?

Nakledilen tüm saçlar ameliyatı takip eden bir ay içinde dökülecektir. Nakledilen bölgeye bağlı olarak 3-6 ay içinde yeniden büyümeye başlayacaktırlar. Nihai sonucu ise bir yılda göreceksiniz.

İşleme ilişkin bir garanti var mı?

Emin olabilirsiniz. Sonuçtan memnun kalmazsanız, işlemi tekrarlayabiliriz.

Ancak bu garanti çok sayıda greft gerektiren hastalar ve zamanla mevcut saçlarını kaybeden hastalar için geçerli değildir. Bu hastalar, daha iyi sonuç almak için sonraki yıllarda ikinci bir operasyona ihtiyaç duyabilir.

Ben ülke dışında yaşıyorum. Seyahat masraflarını öder misiniz?

Hayır. Ancak buradaki tüm transferler tarafımızdan sağlanmaktadır.

Hastalara işlem sonrası için bir otel odası sağlıyor musunuz? Kaç gece?

Evet. Bir gece önce ve bir gece sonra yapılan konaklamalar temel saç ekimi operasyonu için yeterlidir (2 gece). Ancak ilk saç yıkama işleminin bizim tarafımızdan yapılmasını tercih ediyorsanız, 2 gece daha kalmalısınız (3 gece).

Saç ekimi sonrası işe ne zaman geri dönebilirim?

7-10 gün

Saç naklinden sonra herhangi bir morarma olacak mı?

Ameliyat sonrası hastaların çoğunda neredeyse hiç morarma ve şişlik olmaz. Ancak hassas ve ince cilde sahip hastalarda biraz morarma olabilir. Yaklaşık 5-7 gün sürer.

Bir yara izi olacak mı ve nakil ne kadar zaman sonra iz görünür olacak?

Herhangi bir yara izi olmayacak. Donör alan ve alıcı alan yara izi olmadan iyileşir.

Nakledilen tüm saçların dökülüp tekrar uzayacağını duydum.

Evet. Operasyondan bir ay sonra dökülürler ve 3-6 ay arasında büyürler.

Saç ekiminden sonra Rogaine kullanabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Saç taşıyan ciltte kan dolaşımını artırır. Evet kullanabilirsiniz. Saça kan taşıyan ciltte kan dolaşımını artırır.

İşlemden sonra saçlarımı ne zaman kesebilirim?

Nakledilen saçları ameliyattan bir ay sonra kesebilirsiniz. İlk 3 ayda makas kullanmak çok önemlidir. Makineyi 3 ay sonra kullanabilirsiniz.

Başın diğer bölgelerinde saç kesimi için herhangi bir sınırlama yoktur.